خرید فایل(آشنایی با آبهای زیرزمینی و آب شیرین و وضعیت آب در ایران و جهان)

آشنایی با آبهای زیرزمینی و آب شیرین و وضعیت آب در ایران و جهان/آشنایی با آبهای زیرزمینی و آب شیرین و وضعیت آب در ایران و جهان/30019289/htc
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان آشنایی با آبهای زیرزمینی و آب شیرین و وضعیت آب در ایران و جهان آماده دریافت می باشد.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 25

آب زیرزمینی آبی است که در زیر سطح زمین ، درزه‌ها و فضاهای حفره‌ای را در صخره‌ها و رسوبات پر می‌کند. اکثر آبهای زیرزمینی بطور طبیعی خالص هستند. اکثر اوقات ، آبهای زیرزمینی سالها حتی قرنها قبل از مصرف دست نخورده باقی می‌مانند. بیش از 90% آب آشامیدنی کل جهان از آب زیرزمینی است.

وضعیت آب در کره زمینمردم ما هر روز 1700 میلیارد لیتر آب مصرف می کنند. 97% آبهای کره زمین درون اقیانوسها است و 2% آن یخ زده است. ما آب مورد نیاز خود را از 1% باقیمانده تهیه می‌کنیم که از یکی از دو منبع زیر بدست می آید: سطح زمین (رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و نهرها) و یا از آبهای زیرزمینی. امروز حدود 117 میلیون نفر ، یعنی بیش از نیمی از جمعیت آمریکا متکی به آبهای زیرزمینی به عنوان منبع آب آشامیدنی هستند. جای تعجب نیست که کشف آلودگی آبهای زیرزمینی در تمام دنیا موجب بروز نگرانیهای شدیدی شده است.سفره آب زیرزمینیسفره آب به لایه یا منطقه قابل نفوذی در زیر سطح زمین گفته می‌شود که آب در آن می‌تواند جریان یابد. سفره آب همچنین باید قابلیت آبدهی خوبی داشته‌باشد. سطح فوقانی سفره آب ، یا سطح ایستایی همواره افقی نیست و به‌طور طبیعی از منطقه تغذیه آن ، یعنی محل و منطقه‌ای که آب زیرزمینی را تامین می‌کند، به طرف محل تخلیه دارای شیب است. بطور کلی شکل سطح استیابی غالبا از شکل سطح زمین پیروی می‌کند. ولی برآمدگیهای آن هموارتر است. بنابراین ایستایی در نواحی پست در نزدیک سطح زمین و در تپه‌ها و کوه‌ها در عمق زیادتر قرار دارد.

بطور معمول در مناطق پرباران و در دشتها سطح ایستایی بالا و در مناطق خشک و کوهستانی پایین است. در مناطق مرطوب سطح ایستایی ممکن است تا نزدیک سطح زمین بالا بیاید. در گودیهای چنین نقاطی ، ممکن است «آبگیر» و در صورت وجود پوشش گیاهی ، «باتلاق» بوجود آید. تغییرات ارتفاع سطح ایستایی را بر حسب زمان به صورت نمودارهایی به نام هیدروگراف نشان می‌دهند.

سفره‌های دارای بازدهی قابل توجه اغلب در رسوبات ناپیوسته شنی و ماسه‌ای تشکیل می‌شوند. آبرفتها ، یعنی رسوباتی که توسط رودها در دره‌ها و دشتها برجای گذارده می‌شوند، معمولا سفره‌های آب زیرزمینی خوبی تشکیل می‌دهند. رسوبات رسی گرچه از تخلخل زیادی برخوردارند، ولی چون قابلیت نفوذ کمی دارند، با وجود حجم آب زیادی که ممکن است در خود ذخیره کرده‌باشند، سفره آب زیرزمینی تشکیل نمی‌دهند و به عنوان مواد غیر قابل نفوذ در نظر گرفته می‌شوند. در سنگهای متراکم نیز آب معمولا در نمونه‌هایی ایجاد می‌شود که از تخلخل ثانوی قابل توجه برخوردار باشند. در این میان بهترین سفره آبها معمولا در سنگهای آهکی درز و شکافدار ایجاد می‌شود.تقسیم بندی سفره‌های آب زیرزمینیسفره‌های آزاددر سفره‌های آزاد سطح ایستایی ، همان سطح فوقانی منطقه اشباع است. مقدار فشار در سطح ایستایی سفره‌های آزاد برابر فشار اتمسفر است. سطح ایستایی بسته به‌مقدار تغذیه یا تخلیه آن ، آزادانه نوسان می‌کند، زیرا لایه غیر قابل نفوذی در بالای ان قرار ندارد. حالت خاصی از سفره‌های آزاد «سفره‌های معلق» هستند. این سفره‌ها معمولا در داخل منطقه تهویه یا منطقه اشباع نشده خاک و در روی لایه‌های نفوذ ناپذیری که گسترش محدودی دارند، مثلا عدسیهای رسی ، تشکیل می‌شوند. از این سفره‌های مقدار کمی آب و آن هم بطور موقت می‌توان بدست آورد.

سفره‌های تحت فشارسفره‌های تحت فشار یا محصور یا آرتزین در محلی تشکیل می‌شود که آب زیرزمینی بوسیله لایه‌ای نسبتا نفوذناپذیر از بالا محدود شود و در نتیجه تحت فشاری بیش از اتمسفر است. علت آنکه در سفره‌های تحت فشار آب از محل خود بالاتر می‌آید آن است که محل تغذیه سفره ، یعنی منطقه‌ای که از طریق آن آب سفره تامین می‌شود، در ارتفاعی بالاتر از سطح فوقانی منطقه اشباع در محل حفر چاه قرار دارد.

در سفره‌های تحت فشار به‌جای سطح ایستایی سطح پیرومتریک را در نظر می‌گیرند و آن عبارت از سطحی فرضی است که در هر منطقه با ارتفاع فشار هیدروستاتیک آب در سفره تحت فشار مطابقت دارد. به زبان ساده‌تر منظور سطحی است که اگر چاهی در هر نقطه از سفره تحت فشار حفر کنیم ارتفاع صعود یا فوران آب چاه را در آن نقطه نشان می‌دهد.

مطالب دیگر:
📚دانلود طرح لایه باز فوتوشاپ بنر و تراکت شبهای قدر درکنار مزار شهدا / برای طراحان گرافیک و پایگاه های مقاومت و ...📚تحقیق-جرم ومجازات از دیدگاه دین مبین اسلام-42صفحه-فرمتdocx📚تحقیق-دلایل اعتیاد وراهکارهای مناسب برای رفع آن-25صفحه-فرمتdocx📚دانلود فایل لایه باز و PSD گواهی نامه پایان دوره زیبا و کارتونی مناسب پیش دبستانی ها / برای طراحان فوتوشاپ و دانشجویان گرافیک📚دانلود فایل لایه باز(PSD) ثبت نام دوره تابستانی کانون های قرآنی و مذهبی / برای طراحان گرافیست و دانشجویان گرافیک📚دانلود فایل لایه باز(PSD) طرح پوستر ثبت نام ترم تابستان والیبال / برای طراحان گرافیست و دانشجویان گرافیک📚دانلود طرح کاملا لایه باز و قابل ویرایش (PSD)کارت پرسنلی برای استفاده گرافیستان و دانشجویان گرافیک📚پاورپوینت-راههای ایجاد کارآفرینی-73 اسلاید- فرمت pptx📚پاورپوینت - عملکرد اختلال نوروفیدبک درمغز-فرمتpptx در45اسلاید📚پاورپوینت -تاثیر عوامل درونی وبیرونی برسلامت روان -فرمتpptx در30اسلاید📚پاورپوینت-مالیات وقوانین آن در ایران-70 اسلاید- فرمت pptx📚تحقیق-چگونه دراداره ی آموزش پرورش مدیریت کنیم؟-39صفحه-فرمتdocx📚پاورپوینت -بررسي وضعيت بانكهاي خصوصي در ايران-فرمتpptx در66اسلاید📚تحقیق-قوانین برخورد با افراد بزهکار در کشور ایران-77صفحه-فرمتdocx📚پاورپوینت -ورزش وسلامتی در یک قاب-فرمتpptx در31اسلاید📚پاورپوینت -رضایت شغلی در افراد از دیدگاه روانشناسی -فرمتpptx در42اسلاید📚پاورپوینت -روانشناسی مراحل تولد تا نوجوانی-فرمتpptx در40اسلاید📚تحقیق-چگونه آسانسور وپله درسازه به روز طراحی کنیم-32صفحه-فرمتdocx📚تحقیق-مراحل ساخت گلخانه به روش اصولی-45صفحه-فرمتdocx📚پروژه آماده افتر افکت Music Vizualizator📚تحقیق -تاملی بر مدیریت بهینه سبد سهام- 69صفحه -فرمتdocx- 📚پاورپوینت-مدیریت منابع انسانی وکارآفرینی-53اسلاید-فرمتpptx📚پاورپوینت بررسی روابط عمومی و ارتباطات📚پاورپوینت جالب و زیبای زبان بدن (body language)📚پاورپوینت-راز دستیابی به موفقیت-72اسلاید-فرمتpptx